Nejlepší VR filmečky

21.březen 2017 - Jan Horský

Kromě her se VR rozmáhá i v tvorbě filmů a jako nová platforma vyprávění příběhů. Pojďme se společně podívat na to nejlepší, co zatím jako VR tvorba vzniklo.

Kinematografie ve VR je zatím v začátku, kdy studia experimentují s tím, jak použít VR k hlubšímu vtažení diváka do děje. Zatím jsou tedy k dispozici pouze krátké filmečky, na plnohodný dvou hodinový film si budeme muset počkat, až experimenty ukáží kudy cesta vede a kudy naopak nikoliv. Všechny filmečky zde vypsané bych označil jako nutnost pokud máte VR headset, protože každý s nich se vyplatí vidět a každý z nich umí zanechat wow-efekt, svou vlastní cestou. A protože jsou to všechno experimenty, tak aby zasáhli co největší publikum jsou zadarmo.

Lost

Prvnotina Oculus Story Studios (OSS) vyprávi o ruce, která ztratila svého robota. Atmosférou zasazená do hlubokého lesa a velmi příběhově jednoduchá, přesto stojí za shlédnutí. Ikdyby jenom proto, že tento filmeček položil základy vyprávění ve VR.

Henry

Druhá tvorba z OSS se již odvážila výrazně dále. Ústřední postavou je tak ježek, který hrozně rád obýmal své kamarády, jenže to není nejlepší nápad, pokud jste ježek. A tak se stalo, že chudák žádné neměl a musel slavit své narozeniny zcela sám. Právě u nich udělal přání, které však změní všechno. Pokud během sledování ukápne slzička, nebudete první.

Invasion!

Za tímto počinem stojí Baobab studios a minimálně v našem týmu je nejoblibenější. Na planetu zemi přiletí minizemštani a přistanou na ledovém jezeře, kde se právě sluní dva králící. Mimozemštani jsou samozřejmě zlý, ovšem také trošku nešikovní a tak se zaručeně zasmějete. Invasion! by se navíc měla dostat na stříbrná plábna jako dvou hodinový film a jeho pokračování Asteroids! slibuje opět porci zábavy s nešikovnými mimozemštany.

Alumette

Příběh volné inspirovaný povídkou Hanse Christiana Andersena dívka se zápalkami, vypráví příběh o lásce, které mezi sebou mají matka s dcerou a jejich obětech pro větší dobro. Animace vychází ze staré hniněné technicky, díky čemuž se občas zdá, že se aplikace trhá, ovšem zde to není 'bug', nýbrž 'feature'. I zde platí, že mít kapesníček se vyplatí.

Dear Angelica

Třetí počin Oculus Story Studios se vydává do kresleného světa. Opět se zaměřuje na příběh zesnulé matky a dcery, kdy dcela si ve vzpomínkých vybavuje filmové role své matky herečky. Celý filmeček byl navíc nakreslen ve VR pomocí programu Quill.

Sensa Peso

A naposledy zůstaneme u hluboké tématiky smrti, Sensa Peso je VR adaptace stejnojmenné opery, který vykresluje příběh holčičky, která se vydává na svojí poslední cestu, podsvětím až do posmrtného života.