ViveTracker

06.leden 2017 - Jan Horský

Na CESu bylo představené nové příslušenství k HTC Vive - tzv. Vive tracker. Pojďme se tedy podívát na to, co může nabídnout, až vyrazí na cestu směrem k zákazníkům.

Vive tracker je takový malý puk, který lze přichytit k dalšímu zařízení a tak sledovat jeho pohyb v prostoru a následně jej přenášet do VR - můžete tak mít třeba útočnou pušku, baseballovou pálku nebo jakoukoliv další věc, kterou si vymyslíte sledovanou ve VR. Vive Tracker má integrované bezdrátové rozhraní HTC Vive, tedy svá data bude přenášet přímo do headsetu podobně jako ovladače. Navíc má rozhraní na další tlačítka a ovládací prvky přímo na zařízení. Najde si to využití jak doma u domácích uživatelů, v komerčním prostředí a pro nahrávání mixed reality.

Pro domácí uživatele nabídne především možnost reálných periferií - pistole tak nebude ovladač, který beztak nemá tvar pistole, ani správnou váhu nebo její rozložení, ale může to být skutečná pistole, která navíc může simulovat zpětný ráz. Nebo baseballová pálka, boxovací rukavice, minigun, prostě cokoliv. Ovšem neznamená to, že ViveTracker připojíte k čemukoliv (například že si jej nalepíte na airsoftovou pistoli a pak budete střílet ve VR). Na trhu bude další periferie, ke kterým se bude Vive Tracker připojovat a hry budou muset tyto periferie podporovat. Ovšem tím, že ViveTracker obsahuje veškerou elektroniku, bude jedinou drahou součástí setu (cenu zveřejněna nebyla, můj odhad je 3-5 tisíc Kč), další periferie již budou v řádu stokorun.

Zatímco domácí uživatelé budou odkázani na periferie, v profesionální sféře půjde ViveTracker připojit doslova k čemukoliv - bude potřeba udělat podporu pro všechny zařízení do software, ale to zde není problém. Profesionální sportovní simulátory tak mohou nejenom přesné trénovat hráče pomocí reálného vybavení, ale zároveň systémy umožní analytiku, která by jinak nebyla dostupná* (uvidíme, jak bude Vive tracker přesný, zatím není jasné, jestli používá staré nebo nové sensory). Tréningové simulace budou moci nabídnout reálné prostředí.

A jako poslední, zcela jasné použití je pro nahrávání mixed reality. Pokud nechceme mít statickou kameru, je potřeba i jí sledovat v prostoru a podle toho renderovat obraz. Zatím se používal další ovladač (HTC Vive umožňuje 3 připojené ovladače - pravý, levý a právě kameru), nyní ovladač může jednoduše nahradit ViveTracker. A také se tak brzy stane.

Ačkoliv se ViveTracker může zdát jako unikátní a inovativní zařízení a inovace od HTC, ve skutečně je to pouze kopie SteamVR Tracking Dev Kitu, který se rozdává lidem, kteří dokončili kurz vývoje zařízení používající SteamVR sledovaní. Bohužel tím je také velmi limitována jeho dostupnost, proto zde HTC spatřilo potenciál v jeho zkopirování.