Vive představilo nové uchycení hlavy s audiem

06.leden 2017 - Jan Horský

HTC sice na CES veletrhu nepředstavilo Vive2, ovšem s novým systémem uchycení na hlavu s integrovaným audiem se postavilo čelem některým problémům.

Špatná ergonomie HTC Vive je jedním z jeho nejčastěji kritizovaných problémů - uchycení pomocí pružných pásek a-la lyžařské brýle je v dnešní době překonané. Navíc Vive ani moc dobře nedržel na hlavně a narozdíl od konkurence neměl integrované audio. To vše se snaží HTC změnit s novým systémem uchycení na hlavu, který bude prodávat jako upgrade kit v druhém kvartálu. A jak HTC přiznalo, řeší i možnost, že by začalo prodávat i upgradované Vive, které by současné nahradilo (čímž by se částečně vyplnila predikce okolo Vive2).

Tento nový systém uchycení má 3 důležité otázky, všechny zatím nezodpovězené - Jak moc bude nový úchyt komfortní? Jak moc integrované audio bude kvalitní? A jaká bude konečná cena. Na první dotaz již několik lidí, kteří jsou na CESu odpovědělo, že systém je velmi komfortní. Kvalita audia zatím moc posouzena nebyla. Audio zatím nebylo pro HTC ani Valve prioritou, ačkoliv Oculus tvrdí, že mít ve VR prostředí správně audio je stejně důležité jako visuální vjem a proto je na kvalitu Audia u konkurence velký důraz. Jaká bude kvalita zde zatím netušíme, tak jako SteamVR ani nemá vlastní audio SDK pro prostorové audio. Zde si tedy Oculus nejspíše udrží vedení, aspoň pro zatím.

Poslední neznámou je cena, kterou odhaduju kolem 2 000 Kč. Tak uvidíme, jak moc se spletu tentokráte.