Starship Commander - VR hra ovladaná hlasem

13.únor 2017 - Jan Horský

Microsoft představil novou VR hru Starship Commander, která je unikátní především svým ovladáním - zapomeňte na gamepad, hotas, joystick nebo pohybové ovladače, zde hraje hlavní roli váš hlas.

Všíchni čekáme na dobu, kdy budeme moci komunikovat s technikou přirozeně a tedy hlasem. První pokusy o rozpoznání hlasu sahají 50 let minulého století, částečného úspěchu se povedlo dosáhnout nejdříve Apple se Siri, pak dalším hlasovým asistentům. Microsoft se o to pokusil jak s konzolí Xbox a ovladačem Kinect, který mapoval hlavně pohyb, ale uměl rozpoznat i hlas a identifikovat osobu, která mluví. Další MS pokus byl vlastní asistent Cortana, což se dle mého moc nepovedlo, alespoň v HoloLens jí často nedokážu vysvětlit, co vlastně chci. Microsoft však svojí technologii nabízí i vývojářům a tak celá řada aplikací právě na HoloLens využívá hlasové ovladání. Nyní se našla firma Human Interact, která vzala Microsoftí technologie a vytvořila VR hru, kterou ovládáte pouze hlasem.

Ve Starship Command se stanete důstojníkem organizace PEACE (v překladu 'mír'), jakési vojenské odnože lidstva a ujmete velení vesmírné lodi X71 na přísně tajné misi do systému delta. Vývojáři slibují, že se stanete součástí příběhu, kde každá akce má důsledky a budete moct rozhodovat o osudu mnoha dalších lidí. Jak se rozhodnete - zachráníte jejich život nebo je odsoudíte k smrti?

Tvůrci se rozplývají nad tím, jak dobře jim funguje rozpoznávání řeči pomocí Microsoft Cognitive Services, že do systému bylo možné přidat další slova, jako je například jméno mimozemské rasy. Systém má předem dané příkazy a existuje celá řada způsobů jak je říct. Navíc systém je schopný se učit nové fráze za běhu, takže autoři slibují, že poruzumí tomu, co se snažíte sdělit. Já k tomu pouze dodám, že s určitou dávkou skepse si hru s radostí zahraju a nechám se přesvědčit, že se to tentokráte povedlo a skutečně to funguje. Hra vyjde na Oculus Rift i SteamVR