Lenovo a další ukázali první Windows VR headsety

06.leden 2017 - Jan Horský

O tom, že Microsoft chce taky do VR jsme již informovali. Pomalu ale jistě se na trh dostávají další informace, včetně nového headsetu pro tuto platformu, který odhalilo Lenovo.

VR headset od tohoto Čínského výrobce byl odhalený zajímavou cestou - Lenovo zveřejnilo částečné specifikace, odhad ceny a nechalo vybrané novináře vyzkoušet nefunkční prototyp. Jméno je zatím nezmené. Co je ale známe je rozlišení, které je úctyhodných 1440x1440 na každé oko (Rift i Vive operují s rozlišení 1200x1080). Obnovovací frekvence zůstala skryta. Na přední části headsetu najdeme dvě kamery, které pravděpodobně zajištují poziční sledování (Windows Holographic headsety mají tzv. inside out sledování bez externích sensorů - stejná technologie jako Microsoft Hololens). Opět netušíme, jestli kamery jsou pro poziční sledování nebo umožní i aplikace pro rozšířenou realitou.

Z hlediska komfortu headset kopíruje Playstation VR, tedy že headset vysí na kruhu, který sedí na hlavě. I Hololens mají podobný, ikdyž přecejenom sofistikovanější způsob uchycení. Jak zjistili redaktoři RoadToVR, headset se dá navíc odklopit a tak získat možnost vidět reálný svět, napít se a podobně bez nutnosti headset úplně sundat. Integrované audio zde nehledejme. Jaké bude mít headset čočky otácky, podle redaktorů na místě nevypadali jako fresnelovy (které používá Rift i Vive, jelikož jsou menší, lehčí, ale produkují artefakty při vysokém kontrastu), ale vzhledem k faktu, že se jednalo o nefunkční kus, není možné určit přesně. Co zde naopak nebylo byla možnost nastavení vzdálenosti čoček nebo dioptrické korekce.

Headset se připojuje k PC pomocí HDMI a USB. Zajímavá je informace o ceně, která by měla být mezi 300 a 400 dolary (cca 10 až 12 tisíc Kč), s tím, že bude spíše k 300. Poslední informaci, kterou je třeba s velkou rezervou je, že headset je velmi lehký. Ovšem jednalo se nefunkční prototyp. U Oculus Riftu se před vydáním měnila váha s každou generací předprodukčních prototypů, která vycházela skoro každý měsíc.

Kromě Lenova mají na CESu (nefunkční) prototypy svých headsetů take HP, Acer a Dell. I ty vypadají podobně (dvě kamery ve předu, uchycení PSVR stylem). Více info zatím není známé.

Ačkoliv se tedy pomalu vynuřují informace o VR headsetech pro Windows Holographic, pořád je jich moc málo na to, abychom mohli headsety někam zařadit. Například zde je kromě rozlišení důležitá i obnovovací frekvence obrazu - lidské oko přestává vnímat blikání na frekvenci 92Hz, tedy u konkurenčních headsetů je 90Hz dostatečná frekvence na dobrý zážitek. Ovšem i Lenovo dokáže tento požadavek splnit je zatím otázka.