Základy DK2

28.říjen 2014 - Jan Horský

Právě se vám dostal do ruky váš první Oculus Rift DK2 (ať již vlastní, či půjčený). Co umí? Jak se s ním pracuje? Kde pro něj seženete hry? To vše se dovíte v tomto článku

Jako první je potřeba si stáhnout a nainstalovat Oculus Runtime. Kůli němu je potřeba se registrovat developer.oculusvr.com a pak se příhlasit. V sekci Downloads najdeme poslední runtime (Oculus Runtime for Windows), stáhneme, nainstalujeme, restartujeme PC (opravdu je to potřeba), Po restartu je v pravém dolním rohu ikonka oka, přes kterou se dá dostat do Oculus Configuration Utility. Tam je potřeba vytvořit profil a možná bude potřeba i updatovat firmware.

Update Firmware

V Oculus Configuration Utility najedeme nahoře na Tools a potom Advanced, v tomto menu zvolíme možnost Update Firmware. Otevře se složka, kde jsou soubory firmware pro Rift (soubory s příponou .ovrf). Zvolímte ten s nejvyšším číslem a potvrzením zahájíme update - během něj nevypínat PC, neodpojovat Rift a ideálně na nic nesahat. Jakmile se proces dokončí, Oculus Configuration Utility se zavře a je potřeba jej znovu spustit - klasickým napsáním 'OculusConfigUtil' do Startu.

Pokud se update z nějakého důvodu nepovede, nemělo by se stát nic fatálního (narozdíl od mobilních telefonů), Oculus sice nebude vidět jako zařízení a nebude fungovat, ovšem opakováním postupu by se měla obnovit jeho činnost.

Režimy zobrazení

Rift může fungovat ve dvou režimech - Direct To Rift a Extended Desktop. Při tom prvním je Rift v režimu spánku a není vidět jako monitor. Všechny aplikace je potřeba pustit pomocí _DirectToRift.exe - pak se na monitoru objeví okno aplikace, zároveň se zapne ovšem Rift a aplikace funguje v něm. Tuto cestu však nepodporují všechny aplikace, proto dříve nebo později přijde na řadu druhý režim. V něm se Rift hlásí jako klasický monitor. Jako první je potřeba jej orotovat přes nastavení rozlišení a některé aplikace vyžadují, aby byl nastaven jako primární. Pak se bude hodit klávesová zkratka [Windows]+[Shift]+[Šipka], která umí poslat okno na jiný monitor.

Kde sehnat hry a dema

Teď, když Oculus funguje, zbývá sehnat hry a ukázky. Prvním zdrojem může být naše sekce Hry pro Oculus Rift, kde najdete krátký popis hry, hodnocení a návod, jak hru rozběhat na Riftu. Dalším zdrojem může být share.oculusvr.com, kde jsou k nalezení dema od řady autorů. A v neposlední řadě fóra ve vývojářské sekce webu Oculu.

Staré hry

Pokud by nabídka her pro Rift nestačila, existují další cesty, a to s použitím externích ovladačů, které umí i staré hry zpřístupnit do virtuální reality.

Co dělat, když to nefunguje

Poměrně často se může stát, že Rift nebude fungovat správně (není to konečný produkt, koneckonců). Takže platí klasika - vypojit, zapojit, restartovat PC, přeinstalovat ovladače a updatovat firmware. Prostě si hrát, experimentovat a buďto se probere, nebo přistoupit k reklamaci. Z vlastní zkušeností vím, že v OculusVR bývají vstřícní a vadné produkty mění. Každopádně to, že Rift nenaběhně napoprvé, je poměrně běžná věc a ne důvod k panice.