Vorpx, aneb jak hrát hry bez podpory ve VR.

24.duben 2016 - iNFINITE.cz

VorpX jsou ovladače pro Oculus Rift, které přidávají VR podporu hrám, které jí nativně nemají. Je tak možné si zahrát třeba Fallout 4, Witcher 3 nebo GTA V. Jak to celé funguje a jaký to poskytuje zážitek?

Ovladače pro Oculus Rift začaly vznikat okamžitě po uvedení prvního Development Kitu, kdy ještě neexistoval žádný obsah pro VR, a tak komunita hledala cestu jak si zahrát alespoň existující věci. V době kolem Development Kitu 2 již jejich popularita upadala, protože lidé preferovali obsah vytvořený pro VR místo hacků. Do doby spotřebitelského VR přežil pouze VorpX. Ten funguje tak, že se připojí ke spuštěné hře a pokusí se jí upravit, aby fungovala s VR headsetem. Oficiálně je podporovaných přes 190 her a řada dalších sice podporována není, ale bude fungovat.

Jako první se sluší říct, že VorpX je hack - tedy je především určený pro lidi, kteří se nebojí experimentovat a hrát si s nastavením a občas překonat neúspěch, než pro ty kteří čekají, že magicky bude přidána bezchybná VR podpora do jejich oblíbené hry. VorpX vezme obraz renderovaný hrou, přidá k němu 3D efekt a pošle jej do VR headsetu. Dále pak umí převést pohyb hlavy na pohyb myši nebo gamepadu, takže některé hry mohou působit funkčně. Například FPS hry fungují celkem dobře. U her z pohledu třetí osoby již je docela problém, jelikož pohyb hlavy otáčí kameru kolem postavy a nikoliv na místě. Emulace se dá samozřejmě vypnout a mít obraz přilepený na tváři, ale to je ještě větší problém. U závodních her se dříve používaly další programy na sledování pohybů hlavy a jejich emulaci ve hře, jako například OpenTrack. Ovšem OpenTrack zatím nepodporuje Oculus Rift CV1 ani HTC Vive. I pokud hra většinu času funguje bez problémů, u her, které nejsou tvořeny pro VR narazíme na problém s obsahem. Například u stříleček se často při pohybu hýbe s kamerou aby se navodil pocit chůze, ovšem ve VR to vytvoří maximálně tak pocit nevolnosti. Podobně různé efekty, které fungují na 2D monitoru ve VR nefungují. A za poslední, často se stane, že nějaký text, třeba s popisem, co má hráč aktuálně dělat, se objeví mimo zorné pole - tohle jde opět často vyřešit nějakým modem nebo utilitkou. Například pro GTA V existuje mod Grand Theft VR, který řeší řadu problémů a díky kterému hra funguje ve VoprX lépe. Poslední problém, který je řešitelný u většiny her je nutnost si nastavit správně zorné pole, jinak nebude vnímání obrazu odpovídat skutečnosti.

Nastavení parametrů zobrazení, sledování apod. probíhá v menu. Menu lze vyvolat pomocí Oculus Remote a tím jej také ovládat, což nijak nezasahuje do ovládání hry. Druhá možnost je vyvolat menu pomocí klávesy [DELETE] a následně používat klávesnici a myš k jeho ovládání. Ovšem tlačítka z klávesnice bude registrovat i hra.

Virtual Cinema

Pokud by klasický režim zklamal, nabízí VorpX režim virtuálního kina. Tehdy se hráč objeví v domácím kině s obří obrazovkou před sebou, na které se daná hra přehrává ve 3D. Tohle již funguje prakticky bezchybně a určitě to poskytuje lepší zážitek než Steam Theater, který dělá to samé, ovšem s horší kvalitou obrazu a bez 3D. U virtual cinema je nutné zmínit vysokou kvalitu obrazu - všechny texty jsou čitelné a hry vypadají velmi dobře. Samozřejmě obrazu na monitoru se to nemůže rovnat.

Geometry 3D vs Z-3D

VorpX nabízí dva režimy jak zobrazit hru ve 3D a dříve nebo později na ně narazíme. Geometry 3D funguje jako normální VR hry - tedy že renderuje dva obrazy, pro každé oko jeden. Klasické hry jsou ovšem stavěné na FullHD rozlišení a 60 snímků za sekundu, proto renderování dvou obrázů a frekvenci obrazu 90Hz mohou mít problém. Geometry 3D také umožní poziční sledování pohybů hlavy. Proto je tu druhý režim Z-3D, který 3D informaci vytváří z již hotového obrazu pomocí hloubkové informace. Tato metoda je sice výrazně rychlejší (skoro na úrovni 2D obrazu), ovšem výsledek není tak kvalitní a mohou se vyskytnout artefakty.

Hodnocení

Občas se najde hra, která na VorpX funguje bezvadně sama od sebe, ovšem takových je málo a často je potřeba si delší dobu hrát s nastavení nebo použít další hacky a utilitky aby to fungovalo. A nemusí se to vůbec podařit. Pro hraní ve VorpXu je potřeba silná imunita proti nevolnosti z VR, protože neoptimalizované hry umí nevolnost vyvolat velmi rychle. VorpX stojí 29.99 EUR, tedy asi 810 Kč.

PS Multiplayer - pokud chcete hrát multiplayer hry, nepoužívejte VorpX. Jedná se o hack, který nejspíše povede k vašemu zabanování.

PSS HTC Vive - na podpoře pro HTC Vive se pracuje, ovšem aktuální verze podporuje pouze Oculus CV1 a DK2