FOVE

19.březen 2017 - Jan Horský

Dalším cestou, kteoru se VR bude nepochybně ubírat je sledování pohybů očí. Ačkoliv na tom pracuje více firem, japonské FOVE se již může pochlubit dokončeným headsetem.

Sledování očí

Čím se FOVE především liší od konkurence je sledování našich očí - FOVE ví přesně kam se uživatel dívá. Kolem čoček je další kolečko, ve kterém jsou IR diody, kamera a snad i další snímače. Jak přesně FOVE funguje výrobce neříkal. Na začátku používání je potřeba si nakalibrovat headset na své oči, pak již sledování funguje velmi přesně. Dokud nepříklad nepohneme headsetem na hlavě, protože v ten moment je potřeba nová kalibrace, nebo se učit koukat malinko jinam. Sledování tedy má své mouchy, ale od devkitu nikdo nečeká perfektní produkt. Poďme se spíše podívat, k čemu se takové sledování hodí.

Interakce s virtuálním světem

První využití je samozřejmě na interakce s virtuálním světem. V normální světě také osoby reagují, když se na ně podíváte a právě sledování očí a identifikace, který objekt právě přitahuje vaší pozornost a pak umožnit interakce s daným objektem. Lze tak simulovat oční kontakt s virtuální osobou, což přidá realističnost do simulované svět, ale je mnohem důležitější v sociálních aplikací. Nebo zaměřit cíl ve stíhačce, telekinecticky přesunout objekt apod.

Samozřejmě eye-tracking hraje velkou roli v tvorbě uživatelského rozhraní, kdy za pomocí něho lze udělat menu. Může také představovat způsob komunikace pro postižené, kteří mají funkční pouze své oči. Vznikl tak například projekt Eye Play Piano, který umožnil postiženým hrát na piano.

Foveated rendering

Naše oči vnímají ostrý obraz jenom v centru zorného pole a čím více je mimo centrum, tím méně je tam receptorů, takže na perifieri vnímáme spíše velmi mlhavě pohyb. Jde využít pro virtuální realitu, tedy pokud víme, kam se naše oči dívají. A pouze to místo renderovat ve vysokém rozlišení. Tato technika ušetří výkon grafické karty a umožní tak větší rozlišení VR headsetů nebo lepší obraz. A pokud je tato technika udělená správně, tak je zcela neviditelná a nelze si jí všimnout.

Foveated rendering se bude dělat obtížně bez spolupráci s výrobci grafických karet, ovšem jak Nvidia, tak AMD již ukázala prototypy na svých kartách, takže toto využití je jednoznačně na dobré cestě.

Ostření

Pokud si vzpomenete na moment, kdy jste si poprvé nasadili VR headset, nejspíše jste viděli obraz velmi rozmazaně a až po chvilce oči dokázali zaostřit. Ve VR totiž neplatí nic o ostření obrazu jak jsou naše oči zvyklé z reálného světa - a to je problém (zdravotní riziko). Pokud víme, kam uživatel koukal, je možné mu dodat alespoň simulovaně náznaky toho, jak má ostřit a simulovat depth-of-field efekty. A jakmile se povede do headsetů dostat omnifokální čočky, tak bude možné i měni ostřící vzdálenost tak jako ve skutečnosti.

Obraz

Obraz je ve FOVE 0 headsetu příjemných překvapením, jelikož headset disponuje rozlišení 2560x1440p, což je výrazný posun do předu i ve srovnání s konkurencí jako je Oculus Rift, HTC Vive nebo Playstation VR. Obraz je čistý, je sice možné pořád vidět tzv. screendoor efekt, ale již je potřeba se velmi snažit. Poznat strukturu jednotlivých pixelů jako třeba u HTC Vive se mi nepodařilo. Použité čočky jsou fresnelovy, ovšem žádné godrays artefakty jsem nezaznamenal. Jediná výtka k headsetu je nízka obnovovací frekvence 70Hz, která nepůsobí přirozeně na oči.

Design a komfort

Ačkoliv 'developer kitům' jsem ochotne odpustit mnoho a bylo by pošetilé si myslet, ža malý japonský startup dokáže konkurovat velkým firmám jako je Oculus nebo Sony, FOVE odvedlo překvapivě dobrou práci. Headset působí elegantně, dobře padne na hlavu a funguje. Z fotek se mi vždy zdál velký, ale možná je to tím, že na většine promo fotek byl na hlavách asiatů. Fotka vedle Riftu ukazuje, že oba headset jsou podobné veliké i těžké. Upřímně, jeho používání mi přijde příjemnější než HTC Vive a to je velmi dobré skóre.

Software

I po stránce runtime FOVE předvádí dobrý výkon, aplikace je malá, dobře funguje - srovnat se asi dá s Oculus runtime 0.8, možná trošku lepší. Kompatibilních aplikací zatím moc není, cca kolem 10 které využívájí přímo FOVE runtime. Pro fandy anime je to především demo ze Swort Art Online, které ovšem je dostupné jenom v Japonsku a Korei. Ovšem existuje plugin, který umožní FOVE fungovat se SteamVR a tím odemknout cca 250 titulů, co nepotřebují pohybové ovladače. Nebo i více, pokud si je nějak budete emulovat. Plugin pro kompatibilitu s OSVR se připravuje.

FOVE určitě nelze doporučit bežným spotřebitelům, ale jako devkit nezklamal - pracuje se s ním komfortně, je podpora jak pro Unreal tak pro Unity a je ta dobrá volba pro vývojáře jako jsmy my, kteří si chtějí osahat technologii budoucnosti v první vlně a pak být připraveni.

Kde bude možnost vyzkoušet?

Pro vývojáře na iNFINITE VR Hackathon vol. 2, kde bude možnost i zkusit si s FOVE pracovat. Pro širokou veřejnost pak bude připravená demo stanice na Advíku 2017.

Specifikace

Rozlišení: 2560x1440
Obnovovací frekvence: 70Hz
Zorné pole: 100 stupňů při optimálních podmínkách
Přesnost sledování očí: >1 stupeň
Frekvence sledování očí: 120Hz
Poziční sledování: Ano, převzato z OSVR