Report: VR Hackathon

05.únor 2017 - Jan Horský

První letošní akce VRMagu byl přátelský VR hackathon, kdy bylo možné se na 32 hodin ponořit do tvorby konceptů a prototypů pro virtální realitu.

V loňském roce byly naše akce zaměřené spíše na širokou veřejnost, která se tak mohla seznámit s virtuální realitou. Letos je našim cílem se věnovat lidem, kteří chtějí jít dále, než široká veřejnost proto první naší akcí byl hackathon - akce, jejíchž cílem je za časový limit vytvořit funkční VR aplikaci. Na akci zavítalo 25 lidí a tvořili se různé projekty. Marian Hlaváč s kolegou se pustili do tvorby hry Stamperman, kde je nutné co nejrychleji razítkovat papíry (fotka v pravo). "Spousta nové, bežně nedostupné technologie na jednom místě, skvělý kolektiv, úžasný prostor a v neposlední řadě o nás bylo i dobře postaráno v podobě skvělého cateringu díky společnosti Avast" dodává. Dalším z týmů byl octopusengine, univerzální kolaborační nástroj, Honza Čopák k jejich pokroku řekl "Vytvorili sme niekolko novych VR svetov, na ktorych sme sa zlepsili v Unity 3D modelovani, praci s texturami a animaciami.". Joe Večerník se vydal zkoumat možnosti WebVR, který má podle něj velký potenciál a spoustu možností. "Jediným problémem je to, že se stále jedná o vysoce experimentální věc a pro reálné nasazení zatím není úplně vhodná." však říká nakonec.

Cyberith Virtualizer

Velkým překvapením pro vývojáře byl Cyberith Virtualizer, který si pořídil VORTEX VR a kde bude k vyzkoušení v průběhu dalšího týdne. Virtualizer je VR periferie, která umožňuje se přirozeně pohybovat ve virtuální realitě. Hráč se uzavře do kruhu s postrojem, který jej drží na místě. Dole je pak umístěná kluzná plocha, po které hráč šoupe nohama a tím vytváří iluzi skutečné chůze. Konstrukci zde navíc odemknout, takže je možné skákat nebo se skrčit. Podrobněji se tomu budeme věnovat v samostatném článku. VORTEX přivezl Virtualizer přímo z továrny a tak byli účastníci hackathonu první v ČR, kdo mohl podobnou věc vyzkoušet.

Poděkování

Velké díky patří společnosti AVAST, která nám zapůjčila prostor a zajistila přísun pizzy a dalšího paliva. iNFINITE Production pak pro účastníky zapůčila celkem 13 VR headsetů a několik PC. MSI pak hackathon podpořila zapůčením dvou VR ready notebooků a AMD také zapůjčila PC sestavu, takže i účastníci bez dostatečně výkoného PC mohli tvořit. Díky patří samozřejmě i VORTEXu za Cyberith.

A co dále?

Vzhledem k velkému zájmu (event byl plný včetně lidí na waitlistu) i pozitivním ohlasům bychom akci rádi zopakovali, předběžně v druhé polovině dubna. Na konec února plánujeme přátelský MeetUp VR nadšenců v čajovně, kde bude možnost si pokecat a vyzkoušet některé z našich věcí - FB akce zde. Na léto a podzím pak plánujeme dvě větší akce, jednu pro širokou veřejnost a druhou pro vývojáře.

Galerie

VRMag.cz

Jakub Stejskal