Soudce přiřkl ZeniMaxu půl miliardy dolarů

01.únor 2017 - Jan Horský

Po několika dnech jednání se soudci dohodli na verdiktu v žalobě ZeniMaxu proti Oculus. Oculus sice neukradl technologii ZeniMaxu, ale i tak musí zaplatit 500 miliónů dolarů za porušení mlčenlivosti a copyrightu.

O žalobě ZeniMaxu na Oculus jsme již informovali. Ve zkratce - ZeniMax se ozval po akvizici Oculu Facebookem a zažalovat Oculus, Facebook a jeho čelní představitele Palmera Luckeyho, Brendana Iribe, Johna Carmacka a Marka Zuckerberga. John Carmack totiž přišel do styku s Oculem jako zaměstnanec ZeniMaxu a ačkoliv v roce 2013 dal ZM od VR ruce pryč, s tím že to bude další fail, tvrdí, že právě práce Johna Carmacka v roce 2012 byla klíčová pro úspěch Riftu. Následně pak, že John při svém odchodu od ZeniMaxu zkopíroval firemní soubory, které použil pro další práci u Oculu.

Soudní jednání trvalo 3 týdny, v pátek soudce oznámil, že již nebudou další svědectví. Rozsudek se dostavil ve středu. V hlavním bodě obžaloby dal soudce za pravdu Oculu, že Rift není postaven na ukradené technologii ZeniMaxu. V dalších bodech pak dal za pravdu žalující straně. Jako první se jednalo o porušení copyrightu na software (bohužel v 90 stránkovém dokumentu není uvedené, o jaký software se jedná), za který má Oculus zaplatit 50 miliónů dolarů. Jako druhé naznal soudce, že došlo k porušení mlčenlivosti, kterou podepsal Palmer před založením Oculu. Mlčenlivost se týkala zpřístupnění VR verze DooM 3 BFG, kterou Palmer používal na úvodní prezentace. Soudce se přiklonil k variantě, že Oculus jako pokračování Palmerovi práce je také vázán mlčenlivostí a uložil zaplatit škody 200. Největší podíl škod však má nedovolené použití ochraných známek ZeniMaxu, jako je Doom, Doom 3 a RAGE, které se objevili v původní Kickstarter kampani. Za to Oculus zaplatí 50, stejně tak Palmer. Druhý zakladatel však má zaplatit trojnásobek, tedy 150M. Zde možná o stojí za zmínku fungování soudů - zatímco v trestním právu je nutné prokázat vinu bez pochybností (v civilitovaných zemích), v civilním právu stačí prokázal, že je pravděpodobné, že se skutek stal.

Oculus komentoval rozsudek pozitivně, že hlavní bod obžaloby se neprokázal. Ale samožřejmě jsou zklamaní ze zbytku rozsudku a budou podávat odvolání. ZeniMax rovněž přivítal rozsudek a svém prohlášení zopakoval, že oni jsou tvůrci VR technologie, kterou Oculus ukradl a nikdy by jí sám nedal dohromady. Rovněž řekl, že zvažují další kroky včetně návrhu na opatření, které by znemožnilo Oculu dále používat ukradený kód (stále netušíme o co se jedná), ale nejspíše by se mělo jednat o zastavení prodeje Riftů.

Soudní bitva bude samozřejmě pokračovat dalšímz kroky a další a další odvolání mohou kauzu protáhnout na roky. ZeniMax se bude tak snažit dotlačit Oculus k placení, což by se například mohlo návrhem na předběžné opatření podařit. Vetšinou podobné spory končí mimosoudním vyrovnáním, jelikož dlouhé soudní bitvy jsou nákladné, unavující a mají nejistý výsledek.