200 her pro HTC Vive

15.květen 2016 - iNFINITE.cz

Vive v posledním týdnu překonalo důležitý milník, a to přes 200 dostupných her, programů a zážitků pro tuto platformu na Steamu.

Pokud si v obchodě Steam zaškrtneme, že chceme všechny hry s podporou HTC Vive, vyjede nám aktuálně 209 výsledků. Před měsícem bylo k dispozici kolem 50 her jako launch tituly, ovšem toto číslo se velmi rychle rozšiřovalo.

Ovšem ne všechny z těchto titulů jsou plné hry - ačkoliv zde najdeme plné hry jako je The Gallery, Job Simulator, Descent Underground a další, je zde také řada krátkých ukázek, demoverzí nebo early access her. Také zde najdeme klasické hry, kterým byla jenom dodělána podpora - například výše zmínění Descent Underground, Project CARS nebo Vanishing of Ethan Carter. Seznam doplňují i aplikace jako je BigScreen, Virtual Desktop nebo kreslení Tilt Brush.

U zhruba poloviny her najdeme ikonku, že jsou optimalizované i pro konkurenční Oculus Rift. U toho zbytku jsou překážkou chybějící pohybové ovladače pro Oculus Rift. To není neřešitelný problém, pohybové ovladače Vive lze nahradit ovladači Razer Hydra nebo limitovaně i snímačem Leap Motion. Všechny hry budou dostupné na Rift s Touch ovladači.

Ačkoliv Valve je jedna ze dvou firem, která stojí za headsetem HTC Vive, její hlavní cíl je udržet hráče na PC na Steamu a tím pádem chtějí podporovat všechny VR headsety, které jsou dostupné na trhu a nikoliv se pouze soustředit na hardware, který pomáhali vytvořit. Pro VR je aktuálně k dispozici možnost rychlého vydání na steamu - tedy že hra nemusí projít Greenlightem a není potřeba řešit tolik formalit. To je rozdíl oproti konkurenčnímu Oculus Store, kde hry musí projít komplikovaným schvalovacím procesem a jsou často odmítnuty bez důvodu. Proto je také výběr her na Oculus Store čtvrtinový a bohužel ani není garantována kvalita, jelikož řada her jsou porty z GearVR s mobilní grafikou a ovládáním. Valve má tak dobře nakročeno k udržení dominance na PC platformě i ve světě VR.